Náhradní díly – oprava a servis – povinné ručení a havarijní pojištění

Náhradní díly na autaKaždý majitel automobilu ví, že životnost auta není věčná, ale že se výrazně prodlužuje správnou údržbou a ošetřováním. Údržbu potřebuje jakákoliv značka automobilu a i automobil s kterým skoro nejezdíte a stojí Vám v garáži. Pokud s autem příliš nejezdíte mnoho náhradních dílů potřebovat nebudete. Jedná se spíše o údržbu jako takovou, tedy výměnu provozních kapalin, kontrola tlaku v pneumatikách auta apod. Pokud ale jezdíte častěji, tak se neobejdete s výměnou brzdových destiček, žárovek do světlometů, palivových filtrů, žhavičů, pneumatik apod. V zimě zase trpí podvozek auta a s tím spojené náhradní díly např. výfuk, katalyzátor a další viditelné součásti ze spodní části vozidla.

Extrémní požadavek na náhradní díly je v případě havárie, kdy se zcela jistě neobejdete vyklepání karosérie nebo výměna celých dílů. To je ovšem už většinou v režii nějakého autoservisu, protože doby, kdy si majitelé aut opravovali svoje auta je již dávno pryč. V této souvislosti je nutno zmínit, že je vhodné se předem s autoservisem domluvit, zda bude karosérii automobilu opravovat (vyklepe plechy) nebo zda použije náhradní díl dodaný výrobcem automobilu nebo nějakou neznačkovou náhradou od výrobce třetí strany. Na tom závisí totiž vždy cena celkové práce a že cena může být značně odlišná se již přesvědčilo mnoho nešťastných majitelů aut. Nutno podotknout, že se nesmíme zmást tvrzením autoservisu, že částku zaplatí pojišťovna z povinného ručení viníka nehody. Ano, povinné ručení vozidel Vám z části zaplatí náklady, ale pojišťovna odečte cenu za amortizaci dílů vozidla. V takovém případě budete mít 3 možnosti. Buď vymáhat rozdíl od viníka nehody, což asi nedopadne, nebo zaplatit část opravy z vlastních prostředků. Třetí možnost je nechat si od autoservisu ocenit opravu auta bez nových dílů (vyklepání karosérie) oproti ceně nových dílů od značkového výrobce či opět levnější náhradu, pokud existuje. Tuto cenu srovnejte ve více autoservisech, protože značkové autoservisy mají ceny oprav až o 50% dražší než menší autoservisy nebo autoklempíři.

 

V případě, že jste viníkem nehody Vy a máte havarijní pojištění automobilu, postupujte v autoservisu stejným způsobem. Pojišťovna totiž opět odečte amortizaci a navíc ještě spoluúčast na pojistce.

 

Cena náhradních dílů

Ceny náhradních dílů závisí většinou na tom, zda použijete značkové náhradní díly, nebo díly neznačkové, vyrobené třetí stranou. Ne vždy jsou ovšem značkové náhradní díly  lepší a kvalitnější než díly neznačkové. Doporučujeme se obrátit na odborníka ze známého autoservisu v kterého máte důvěru.  Další možností jak získat náhradní díl je najít díl na autovrakovišti nebo na inzerát. Ceny se také odvíjí od toho zda auto je tuzemské výroby např. Škoda, VW, evropské výroby nebo z větší vzdálenosti např. čínské, americké nebo japonské automobilky. Zvýšení ceny můžeme také čekat u užitkových aut a nákladních aut.

 Základní přehled značek automobilů – osobní, užitkové i nákladní automobily

ACURA
ALFA ROMEO
ARO
ASIA
AUDI
AUSTIN
BENTLEY
BMW
BUICK
CADILLAC
CHEVROLET
CHRYSLER
CITROEN
DACIA
DAEWOO
DAF
DAIHATSU
DELOREAN
DODGE
EAGLE
FERRARI
FIAT
FORD
FSO
GAZ
GEO
HONDA
HUMMER
HYUNDAI
INFINITY
ISUZU
IVECO
JAGUAR
JEEP
KAIPAN
KIA
KODA
LAMBORGHINI
LANCIA
LAND ROVER
LDV
LEXUS
LINCOLN
MASERATI
MAZDA
MERCEDES
MERCURY
MG
MGF
MICROCAR
MINI
MITSUBISHI
MOSKVIC
NISSAN
OLDSMOBILE
OLTCIT
OPEL
PEUGEOT
PLYMOUTH
POLONEZ
PONTIAC
PORSCHE
PRAGA
PROTON
RANGER
RENAULT
ROLLS ROYCE
ROVER
SAAB
SEAT
SMART
SSANG YONG
SUBARU
SUZUKI
ŠKODA
TALBOT
TATRA
TAZ
TOYOTA
TRABANT
TRAILOR
TRIUMPH
VAZ
VOLVO
VW
WARTBURG
YUGO
ZASTAVA
ZAZ

Značek automobilů je velmi mnoho. někteří dovozci náhradních dílů nebo internetových obchodů se specializují na konkrétní typy náhradních dílů na speciální značky, např. „americká auta“.

  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup
    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit! Podmínky reklamy
Powered by pes502

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,